Czym jest hipertermia?

Home / Hipertermia / Czym jest hipertermia?

Hipertermia to sztucznie wywołany stan gorączkowy, stymuluje on naturalny układ odpornościowy do walki z komórkami nowotworowymi i przewlekłymi stanami zapalnymi. Po jej zastosowaniu dochodzi do wzmocnienia organizmu i złagodzeniu bólu. Hipertermia nie powoduje powikłań, jest bezbolesna, skuteczna i podnosi komfort życia chorego. Jest nowoczesną, efektywną i łagodną metodą hamującą wzrost guzów nowotworowych. Jako leczenie przeciwnowotworowe podlegała w ostatnich dekadach licznym badaniom, które wyjaśniły szereg mechanizmów jej działania. Za pomocą kontrolowanego przegrzania niszczy się komórki nowotworowe (zakłócona zostaje komórkowa przemiana materii, co prowadzi do autodestrukcji komórek guza).

Hipertermię wykonuje się samodzielnie bądź jest ona elementem wspierającym dla chemioterapii i radioterapii. Sztucznie utrzymywany wzrost temperatury ciała (38,5°C – 40,5°C) stymuluje odpowiedź układu immunologicznego Pacjenta, które stają się wrażliwe na działanie chemioterapii i radioterapii oraz zwiększają skuteczność ich działania przeciwnowotworowego.  Badania na poziomie komórkowym, ale także doświadczenia na zwierzętach pokazały skuteczne działanie hipertermii w terapii chorób nowotworowych.

Badania naukowe dot. hipertermii pokazują znaczący wzrost skuteczności leczenia w porównaniu do leczenia standardowego bez hipertermii. Na przykład w raku pęcherza moczowego skuteczność zwiększyła się o 38%. Znaczny wzrost skuteczności zanotowano również w raku piersi, rakach skóry, nowotwory tkanek miękkich, miednicy mniejszej i ściany klatki piersiowej.